
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 40 mA |
| Number of Circuits | 2 |
| Bandwidth | 1.4 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 1.1 V/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 83 dB |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Input Bias Current | 2 fA |
| Nominal Supply Current | 750 µA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 70 °C |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Voltage Gain | 126.02 dB |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Amplifier Type | CMOS Amplifier |
Stock: 1678
Distributors
pcbx
Unit Price$1.35446
Ext.Price$1.35446
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.35446 | $1.35446 |
| 10 | $1.11811 | $11.18110 |
| 25 | $1.02031 | $25.50775 |
| 50 | $0.93107 | $46.55350 |
| 100 | $0.84962 | $84.96200 |
| 300 | $0.81602 | $244.80600 |
| 500 | $0.78376 | $391.88000 |
| 1000 | $0.75466 | $754.66000 |
